Григор'єв Н. - Історія України в народних думах та піснях
Автор : Григор`єв Н. / Григорьев Н.
Название : Історія України в народних думах та піснях / История украины в думах и песнях
К.: «Веселка», 1993.- 272 с.
ISBN: 5-301-01294-0
djvu  14,7 MB
Язык : Украинский
Качество: сканированные страницы

Это издание не имеет в современном украинском книгопечатании аналогов, как по своему построению, уникальному художественному оформлению, так и по собранным в нем бесценным - на вес духовного золота! - Историческим материалам. Вехи героико-драматической судьбы нашего украинского народа здесь проявляются через честный голос бессмертной народной песни, сквозь открытую душу извечной народной думы - именно в них объективно оживает история Украины. И все это самобытно и органично сочетается с историческими исследованиями.

Карби героїко-драматичної долі нашого українського народу тут постають крізь чесний голос невмирущої народної пісні, крізь відкриту душу правічної народної думи — саме в них найоб`єктивніше оживає історія України. І все це самобутньо й органічно поєднується з історичними розвідками Григор`єва-Нашого (справжнє прізвище Никифор Григоріїв), активного громадського і політичного діяча, члена Центральної Ради, міністра освіти в уряді Української Народної Республіки, пізніше керівника українського відділення радіостанції «Голос Америки».

Активний громадський і політичний діяч, член Центральної Ради, міністр освіти в уряді Української Народної Республіки, директор Соціологічного інституту в Празі, керівник українського відділення радіостанції „Голос Америки" Никифор Григоріїв був передусім учителем-просвітянином. Виростаючи серед спільноти, яка була дуже далекою від національного самоусвідомлення, він наочно побачив потребу поставити навчання історії та літератури на рідний грунт. Автор кількох підручників і посібників, він прагнув зробити доступним і цікавим вивчення української та всесвітньої історії, звертаючись до фольклорної скарбниці.
Пропоноване видання - яскравий приклад такого посібника. Над проблемами навчання рідної історії Н. Григоріїв замислився ще тоді, коли, серед інших предметів викладав дітям і дорослим всесвітню та російську історію. Його практичні напрацювання пізніше були підкріплені науковими розвідками в галузі соціології. Усе це й дало змогу на базі нових методичних засад створити цю книгу, що й досі не втратила своєї актуальності.
У післяслові автор пише: „…Тут я звів докупи історичні пісні та думи, що до сього часу розкидані були по всяких пісенниках та наукових виданнях. На жаль, живучи в глухому місті, я не мав змоги використати весь цінний пісенний матеріал, який де тільки є надрукований.
Все ж таки я мав змогу перевірити тексти пісень по кількох варіантах… і звести їх докупи, взявши з кожного те, що найправдивіше та найкраще освітлює ту чи іншу історичну подію, той чи інший історичний час".
У незалежній Україні видання вперше було надруковано у видавництві „Веселка" 1993 року. Звичайно, за дев`яносто років, які минули від часу створення цієї книжки, трактування української історії, самий підхід до проблемних її вузлів змінився, історична наука не стояла на місці. Саме тому текст зазнав незначної адаптації.
Чудовим зоровим супроводженням цього цікавого, як для фахівців, так і пересічного читача, видання є експресивні ілюстрації Василя Лопати.
Тож запрошуємо всіх до ознайомлення з книгою.